بهترين صابون گياهي براي صورت كدام است؟ هنوز مشخص نيست كه صابون براي اولين بار در زندگي ما از كدام تاريخ كشف شده است. يعني اين اطلاعات در دو يا سيصد سال گذشته مانند ما به دست مردم عادي نرسيده است و در نتيجه تاريخ واقعي تولد صابون در هاله اي از ابهام قرار دارد! البته گفته مي شود تاريخ چيزي نزديك به دو هزار سال يا كمي بيشتر است. ما همچنين اين اطلاعات را از اكتشافات باستان شناسي به دست آمده از بقاياي يك شهر تاريخي نزديك ايتاليا امروزي داريم. جايي كه ظاهراً او اولين كارخانه هاي توليد صابون را به صورت انبوه داشت.

البته منبع ديگري مدعي است كه ايتاليايي ها ، فرانسوي ها و اسپانيايي ها كه گفته مي شود حدود هشتصد سال پيش در توليد صابون متخصص شده اند ، اين هنر را از فنيقي ها آموخته اند و البته خود فنيقي ها آن را از مصري ها دريافت كرده اند. صرف نظر از اينكه كدام يك از اين خرما به واقعيت نزديكتر است و اولين توليد كننده كدام است ، نكته اصلي اين است كه توليد صابون سنتي سابقه طولاني دارد و اين بدان معناست كه بهداشت از ديرباز بخش مهمي از زندگي ما بوده است. با بيوتي گياهي همراه باشد تا بيشتر در اين مورد بدانيم.

 

صابون در ايران!

بهترين صابون گياهي براي صورت به شكل امروزي در دوران قاجار به عنوان يك كالاي لوكس خارجي به كشور وارد مي شد و بديهي است كه فقط درباريان از آن استفاده مي كردند. به زودي در يكي از محله هاي تهران كه به صابون آشپزخانه معروف شد ، توليد صابون آغاز شد و رونق گرفت و بعدها اين تكنيك در شهرهايي مانند مراغه گسترش يافت و در آنجا مستقر شد.

البته ، قبل از ورود صابون سنتي خارجي به كشور ، مردم از روش هاي سنتي براي شستن سر و بدن خود طبق آموزه هاي طب سنتي استفاده مي كردند؛ گل حمام و انواع ديگر گل ، كه از جمله داروهاي معدني هستند كه خواص زيادي دارند و در بين مردم نيز رواج دارد. اين گلها به صورت خاك در دسترس بودند و هنگام استفاده با آب مخلوط شدند.

 

مواد تشكيل دهنده صابون معمولي

در قديم صابون از تركيب چربي هاي حيواني مانند چربي گوشت گاو يا پيه از دم گوسفند و بز يا در برخي مناطق از تركيب روغن هاي گياهي مانند روغن زيتون به همراه كمي خاكستر چوب يا خاكستر گياهي تهيه مي شد. خاكستر حاوي كربنات سديم است كه يك ماده قليايي است و در تركيب با چربي ها خاصيت پاك كنندگي دارد. امروزه مواد اصلي صابون همان چربي ها و كربنات سديم هستند كه با گسترش دانش شيميايي ، جايگزين هاي ديگري به مقدار زياد ، علاوه بر اسانس ها و عطرها ، افزودني هاي رنگي و نگهدارنده ها پيدا كرده اند.

 

مزاياي استفاده از صابون هاي گياهي چيست؟

همانطور كه گفته شد ، استفاده از محصولات بهداشتي و آرايشي در سالهاي اخير با استقبال زيادي روبرو شده است و مصرف سالانه سرانه اين محصولات به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است. به طور متوسط هر فرد سالانه حدود 1 كيلوگرم صابون مصرف مي كند كه اهميت سلامتي را نشان مي دهد. صابون هاي گياهي نوعي صابون هستند كه بر اساس روغن هاي گياهي ساخته شده اند و از هيچ گونه مواد شيميايي و افزودني در توليد آن استفاده نمي كنند. از آنجا كه اين صابون ها بر اساس روغن هاي گياهي طبيعي هستند ، با وجود خواص پاك كنندگي ، مي توانند خواص درماني و درماني نيز داشته باشند و شرايط مختلف پوست را بهبود بخشد.

 

مهم ترين مزاياي استفاده از صابون

صابون هاي گياهي ارگانيك هستند و عدم استفاده از مواد شيميايي در آنها دليل سلامتي بالاي آنهاست و براي مصرف كننده مضر نيست. صابون هاي گياهي كاملاً با طبيعت سازگار هستند و تأثير مخرب آن بر روي حيوانات آزمايشي آزمايش نشده است. اين صابون ها علاوه بر شستشوي پوست ، خواص درماني و درماني نيز دارند. صابون هاي گياهي تنوع بسيار زيادي دارند و مصرف كننده مي تواند صابون مورد نظر خود را بر اساس نوع پوست و مشكلات خريداري كند.

 

كدام صابون گياهي براي من مناسب تر است؟

مناسب ترين صابون ها براي پوست هاي خشك صابون هاي نرم و مرطوب كننده مانند صابون هاي كرم و گليسيرين است. گليسرول موجود در صابون پوست را كاملا مرطوب كرده و خشكي و ترك ها را برطرف مي كند. بنابراين ، بهتر است اين افراد از صابون هاي سخت با تركيب معدني و شيميايي بالاتر استفاده نكنند. بهترين گزينه براي پوست هاي چرب كه به دليل داشتن چربي زياد مستعد جوش يا آكنه است ، استفاده از صابون هاي همراه با تركيبات ضد جوش و ضد باكتري است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


تاريخ : ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۲:۳۳ | نویسنده : باقري | نظرات (207)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By Bigsite :.