دارامان

رسانه تصويري مخاطب

شركت اسپيس‌اكس متعلق به ايلان ماسك قرار است گام بزرگي به سمت پيشرفت اينترنت بردارد. اين شركت قرار است با وارد كردن 60 ماهواره از 12 هزار ماهواره‌ي نهايي خود به مدار زمين پروژه‌اي را آغاز كند كه هدف آن ارائه‌ي اينترنت پرسرعت براي تمام نقاط كره‌ي زمين است. اين 60 ماهواره در تاريخ 24 مي 2019 (3 خرداد 98) به مدار زمين وارد شدند. نام اين پروژه استارلينك است و بايد منتظر پرتاب موشك‌هاي بيشتري باشيم.

اسپيس‌اكس در حال راه‌اندازي چه پروژه‌اي است؟

سكوي پرتاب 40 در دماغه كاناورال فلوريدا در تاريخ 24 مي با استفاده از موشك‌هاي چندبار مصرف فالكن 9 تعداد 60 ماهواره‌ي مسطح شده را به مدار زمين فرستاد. وزن هر كدام از اين ماهواره‌ها 227 كيلوگرم است. چنين مأموريتي براي موشك‌هاي اسپيس‌اكس غيرمعمول نيست اما تا زمان انجام اين پرتاب تمام پرتاب‌هاي انجام شده براي شركاي تجاري اين شركت انجام شده بودند. اين شركت در سال 2018 بالغ بر 21 پرتاب موشك داشته و در سال 2019 نيز 4 پرتاب موشك انجام داده است، با اين حال پرتاب‌هاي استارلينك با ديگر پرتاب‌هاي اين شركت فرق مي‌كنند.

 

استارلينك به معناي ورود 12 هزار ماهواره به مدار زمين است.

استارلينك چيست؟

استارلينك پروژه‌اي متعلق به اسپيس‌اكس است كه هدف آن قرار دادن 12 هزار ماهواره در مدار نزديك زمين است تا اينترنت ارزان، پرسرعت و با تأخير پايين را در اختيار هر كسي از هر جاي كره‌ي زمين قرار دهد. تمام چيزي كه نياز داريد يك دريافت‌كننده‌ي 200 دلاري استارلينك است كه به اندازه‌ي يك جعبه‌ي پيتزا است. هر كدام از اين ماهواره‌ها در چرخش مداوم در مدار زمين با استفاده از ليزر با چهار ماهواره‌ي ديگر ارتباط برقرار كرده و شبكه‌ي اتصال پهن‌باندي در باند‌هاي Ku و Ka ايجاد مي‌كنند كه سرعتي معادل سرعت نور دارد و در هر لحظه تمام نقاط زمين را پوشش مي‌دهد.

براي ارتباط با زمين به شبكه‌ي بزرگي از پايگاه‌هاي زميني نيز نياز است. به اين ترتيب گرچه 12 هزار ماهواره تعداد زيادي به نظر مي‌رسد اما فقط بخشي از زيرساخت‌هاي مورد نياز اسپيس‌اكس براي اجرايي كردن اين پروژه است. استارلينك در چند مرحله اجرايي خواهد شد اما هدف نهايي آن قرار گرفتن 8 هزار ماهواره در فاصله‌ي 500 كيلومتري زمين و قرار گرفتن 4 هزار ماهواره‌ي ديگر در ارتفاع 1200 كيلومتري است.

 

اسپيس‌اكس اخيراً پرتاب صورت فلكي ماهواره‌اي ايريديوم نكست را به پايان رسانده است.

اينترنت فضايي چيست؟

اينترنت فضايي در واقع دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره‌ها است كه موضوع جديدي نيست. اكثر ماهواره‌هاي مخابراتي در مدار زمين‌ثابت هزاران كيلومتر بالاتر از خط استوا قرار گرفته‌اند و سرعت دوراني آن‌ها هماهنگ با سرعت چرخش زمين است به طوري كه از نظر فردي كه در زمين قرار گرفته است هميشه در يك نقطه قرار دارند. فاصله‌ي اين ماهواره‌ها از زمين باعث تأخير يك ثانيه‌اي يا بيشتر در ارتباط با اين ماهواره‌ها مي‌شود.

با اين حال دسترسي به اينترنت از طريق ماهواره‌هاي فعلي بسيار محدود است. شبكه‌ي لئوي ايريديوم، سرعت داده‌اي برابر با 2.4 كيلوبيت بر ثانيه را ارائه مي‌دهد و قرار است به زودي اين سرعت به 512 كيلوبيت بر ثانيه برسد (كه به دليل چند پرتاب ماهواره توسط موشك‌هاي اسپيس‌اكس انجام گرفته است.) دسترسي به اينترنت اين شبكه هزينه‌ي بسيار بالايي دارد و جهت دسترسي عموم طراحي نشده است. اين شبكه براي شركت‌ها و دولت‌هايي طراحي شده است كه در مناطق دورافتاده‌ي جهان به اينترنت نياز دارند (براي مثال كانتينرهاي تحقيقاتي دانشمندان در قطب شمال را در نظر بياوريد.)

ماهواره‌هاي استارلينك 65 برابر نزديك‌تر به زمين خواهند بود و قادر به ارائه‌ي سرعتي تا 10 گيگابيت بر ثانيه (1.25 گيگابايت بر ثانيه) هستند، سرعتي كه از سرعت شبكه‌ي فيبر نوري نيز بيشتر است.

 

استارلينك مي‌تواند به اسپيس‌اكس كمك كند تا به مريخ برود.

چرا اسپيس‌اكس وارد حيطه‌ي اينترنت ماهواره‌اي شده است؟

اگر اسپيس‌اكس بتواند سرعتي معادل 10 گيگابيت بر ثانيه را در اختيار تمام انسان‌هاي كره‌ي زمين قرار دهد و از ارائه‌دهندگان اينترنت زميني پيشي بگيرد مي‌تواند به يكي از بزرگ‌ترين ارائه‌دهندگان اينترنتي تبديل شود. علاوه بر اين بايد در نظر داشته باشيد كه 50 درصد از انسان‌هاي كره‌ي زمين به اينترنت دسترسي ندارند و آنگاه است كه متوجه مي‌شويد چرا اسپيس‌اكس مي‌خواهد از توانايي‌هاي خود براي ارسال ماهواره به مدار زمين حداكثر استفاده را ببرد.

گرچه راه‌اندازي استارلينك بيش از 10 ميليارد دلار هزينه دارد اما گواه اين است كه اسپيس‌اكس انتظار دارد استارلينك تا سال 2025 به سودآوري 30 ميليارد دلار در هر سال برسد. به اين ترتيب است كه موفقيت استارلينك براي برنامه‌هاي ايلان ماسك براي رفتن به مريخ ضروري است.

 

ماهواره‌هاي استارلينك دو برابر ماهواره‌هاي پايگاه بين‌المللي فضايي ارتفاع خواهند داشت اما نسبت به ماهواره‌هاي زمين‌ثابت 65 برابر نزديك‌تر به زمين خواهند بود.

استارلينك چه زماني قابل استفاده مي‌شود؟

60 ماهواره‌ي ابتدايي استارلينك قادر به ارائه هيچ خدماتي نيستند. ايلان ماسك در توييتي به اين نكته اشاره مي‌كند كه «در اولين مأموريت ممكن است اشتباهات زيادي رخ دهد. به 6 پرتاب ديگر براي پوشش كم و 12 پرتاب براي پوشش متوسط نياز داريم.» چنين چيزي به معناي 12 پرتاب فالكن 9 است. آيا اسپيس‌اكس چنين ظرفيتي براي پرتاب ماهواره‌هاي خود دارد؟ احتمالاً بله… به ياد داشته باشيد كه اين موشك‌ها چندبار مصرف هستند. گزارش‌ها حاكي از اين هستند كه اسپيس‌اكس توانايي توليد خود را به 40 موشك در سال افزايش داده و منتظر افزايش تقاضا در اين بازار بوده است، افزايش تقاضايي كه هرگز رخ نداد. گوين شاتول، رئيس و مسئول ارشد اجرايي اسپيس‌اكس، مي‌گويد «فكر مي‌كرديم بازار با توجه به اين پيشرفت ما توسعه پيدا كند، فكر مي‌كنم دوست داشتيم كه چنين اتفاقي بيفتد اما حالا ظرفيت خالي زيادي داريم تا بتوانيم ماهواره‌هاي استارلينك را وارد مدار زمين كنيم.»

اين گفته‌ها توضيح مي‌دهند كه چرا اسپيس‌اكس تصميم گرفته است حالا اين پرتاب‌ها را انجام دهد. با اين حال پرتاب سري اول اين ماهواره‌ها به مدار زمين بيش از هر چيزي يك امتحان است. اين ماهواره‌ها اتصال ليزري به يكديگر نخواهند داشت و به احتمال زياد فقط براي آزمايش ارتباطات زمين تا مدار بين پايگاه‌هاي زميني و ماهواره‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

منبع


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۹ تير ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۵:۰۹ | نویسنده : باقري | نظرات (0)

مشخصات گلكسي A50s در اختيار رسانه ها قرار گرفت. اين گوشي هوشمند سامسونگ به چيپست اگزينوس 9610 و 4 گيگابايت رم مجهز مي شود.

 

در ماه فوريه سال جاري ميلادي با گوشي گلكسي A50 به صورت رسمي ملاقات كرديم. به نظر مي رسد سازنده كره اي اين محصول در آينده نزديك نمونه بهبوديافته آن را با نام گلكسي A50s معرفي و روانه بازار مي كند. به تازگي مشخصات گلكسي A50s توسط بنچمارك Geekbench به اينترنت راه پيدا كرده است.

اين اسمارت فون داراي شماره مدل SM-A507FN بوده و در بنچمارك گيك بنچ در بخش تك هسته اي امتياز 1685 و در بخش چند هسته اي امتياز 5446 را به نام خود ثبت كرده است. اين بنچمارك برخي از مشخصات اصلي اين محصولسامسونگ را مشخص مي كند. قدرت گوشي سامسونگ گلكسي A50s توسط چيپست اگزينوس 9610 تامين مي شود. اين پردازنده را 4 گيگابايت رم همراهي مي كند. سامسونگ براي اين محصول خود سيستم عامل پيش فرض اندرويد پاي را در نظر مي گيرد.

انتظار مي رود اين گوشي هوشمند در مقايسه با A50 به نمايشگر، دوربين و باتري متفاوتي مجهز شود. در حال حاضر سامسونگ اطلاعاتي در رابطه با تاريخ معرفي اين دستگاه در اختيار رسانه ها قرار نداده؛ با اين حال انتظار مي رود در آينده نزديك با آن ملاقات كنيم.

 

گوشي سامسونگ گلكسي A50 به صفحه نمايش 6.4 اينچي با رزولوشن فول اچ دي پلاس و نسبت تصوير 19.5:9 مجهز شده است. اين صفحه نمايش داراي برش قطره اي در بخش بالايي خود است. قدرت اين اسمارت فون سامسونگ توسط چيپست اگزينوس 9610 تامين مي شود كه داراي پردازنده گرافيكي Mali-G72 MP3 است.

از ساير مشخصات گوشي گلكسي A50 مي توان به دوربين اصلي سه گانه با سنسورهاي 25، 8 و 5 مگاپيكسلي، دوربين سلفي 25 مگاپيكسلي و باتري 4000 ميلي آمپر ساعتي اشاره كرد.

Source: gsmarena

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۹ تير ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۳:۳۰ | نویسنده : باقري | نظرات (0)

ديپ فيك را مي‌توان يكي از مهم‌ترين موضوعات خبري دنياي امروز دانست. خطر فناوري مذكور روزبه‌روز بيشتر در رسانه‌ها ديده مي‌شود و همه از سرعت بالاي پيشرفت و در دسترس بودن آن واهمه دارند. پيچيدگي فناوري مذكور در كنار كاربردهاي متنوع و بعضا خطرناك آن، دسته‌هاي متعدد مردم را نيز به رسانه‌ها بي‌اعتماد مي‌كند. به‌هرحال اطلاع‌رساني درباره‌ي خطرات يك فناوري جديد مي‌‌تواند فوايدي را هم براي عموم جامعه به‌همراه داشته باشد.

امروز همه مي‌‌دانيم كه استفاده‌ي سوء از ديپ فيك، چالش‌هايي را براي جامعه به‌همراه خواهد داشت. به‌علاوه با افزايش آگاهي از زمينه‌هاي سوءاستفاده، پيشگيري از عواقب آن‌ها نيز آسان‌تر خواهد بود. البته درنهايت اين فناوري توسعه يافته است و در دنياي آينده‌ي ما حضور جدي خواهد داشت. شايد با نگاهي عميق‌تر بتوان كاربردهاي مفيدي هم از آن استخراج كرد كه به نفع همه‌ي جوامع هم باشند. در ادامه‌‌ي اين مطلب زوميت، به بررسي همين قابليت‌هاي مفيد مي‌پردازيم.

بحث و مناظره پيرامون فناوري ديپ فيك امروز به وضعيت پيچيده‌اي رسيده است. البته هنوز تعريف و بررسي واحدي از فناوري مذكور وجود ندارد. به‌هرحال با نگاهي اوليه مي‌توان ديپ فيك را هرگونه تقليد، دست‌‌كاري يا ساخت صوت يا ويدئو ناميد كه به‌كمك يادگيري ماشين ممكن مي‌شود. جابه‌جايي صورت، حركت دادن مصنوعي بدن، كپي كردن صداي افراد و توليد اصوات و تصاوير كاملا جديد، همگي در دسته‌بندي ديپ فيك قرار مي‌گيرند. البته با توجه به چنين تعريفي، نمي‌توان تغيير تصاوير ثابت در فتوشاپ را به‌عنوان ديپ فيك در نظر گرفت.

 

توليد و تغيير تصاوير، ابزاري در دست توليدكننده‌هاي محتوا

داستان‌گويي از طريق تصاوير متحرك، فعاليتي بسيار گران‌قيمت محسوب مي‌شود. استوديوهاي هاليوودي امروزه ميلياردها دلار هزينه مي‌كنند تا شخصيت‌هاي ساختگي را در فيلم‌هاي خود اضافه كنند. ابزارهايي كه بازيگران بزرگ صنعت رسانه براي توليد محتوا استفاده مي‌كنند، با وجود كاهش قيمت در دهه‌هاي اخير هنوز براي بسياري از توليدكننده‌ها بسيار گران و غيرقابل دسترس هستند. همين ابزارها، استوديوهاي بزرگ را قادر مي‌سازند تا تصورات خود را به توليداتي قابل قبول تبديل كنند. دراين‌ميان فناوري ديپ فيك فرايند توليد تصاوير متحرك را آسان‌تر مي‌كند. درنهايت توليد‌كننده‌هاي كوچك‌تر هم مي‌توانند با استفاده از ديپ فيك، به ظرفيتي نزديك به استوديوهاي غول‌پيكر هاليوودي دست پيدا كنند.

Synthesia يكي از شركت‌هاي فعال در حوزه‌ي ديپ فيك است كه محصولي تجاري توسعه مي‌دهد. ابزار آن‌ها از فناوري ديپ فيك براي تغيير زبان ويدئو استفاده مي‌كند. محصول آن‌ها، با متحرك‌سازي خودكار مجدد صورت، دوبله‌ي صدا و تصوير را ممكن مي‌كند. دستاورد بزرگ اين شركت در ويدئويي رونمايي شد كه ديويد بكام در آن به ۹ زبان زنده‌ي دنيا درباره‌ي مالاريا صحبت مي‌كند.

 

علاوه‌بر نمونه‌ي بالا، مي‌توان از ابزار سينتزيا براي افزايش توانمندي توليدكننده‌هاي محتوا در سرتاسر جهان استفاده كرد. به‌عنوان مثال اگر هنرمندي بااستعداد، به زبان‌هاي بزرگ رايج در جهان صحبت نكند، دسترسي به چنين ابزاري حكم يك پيشرفت بزرگ را براي او خواهد داشت. با استفاده از ديپ فيك به چنين شكلي، مي‌توان آثار هر هنرمندي را به زبان‌هاي متعدد بازتوليد و پخش كرد.

آنچه كه در بالا به‌عنوان فرصت‌هاي ديپ فيك مطرح شد، كاهش فاصله ميان توليدكننده‌ها با منابع متفاوت بود. ديپ فيك علاوه‌بر كاربردهاي فوق مي‌تواند به توليد نوعي جديد از هنر هم بينجامد؛ هنري كه وابسته به تغيير محتوا يا دست‌كاري آن خواهد بود. فراموش نكنيد كه تقريبا تمامي انواع سرگرمي به تغيير، بازتاب، كپي و شكل‌هاي ديگر دست‌كاري واقعيت وابسته مي‌شود

.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۹ تير ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۸:۱۸ | نویسنده : باقري | نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By Bigsite :.